

KPOPRA
KPOP V PRAZE JAKO NA DLANI
Proč jsou ty lístky tak drahé?



Fanoušci jsou často v šoku z cen některých lístků. Tyto ceny se zdají být přemrštěné, ale když se na ně podíváte z druhé strany tak je někdy s podivem jak je s takovými cenami společnost schopná utáhnout celé turné. V minulosti jsem měla dvě dlouhé přednášky na téma "Proč jsou ty lístky tak drahé" abych udělala malou osvětu mezi fanoušky a ukázala jim, že ty ceny mají své opodstatnění. Nyní vám ukáži základní prvky, které v ceně lístku platíte. Za tu cenu totiž nedostanete jenom vstup dovnitř, ale díky vašemu nákupu lístku je skupina schopná mít večeři nebo se vyspat!
Ve vašem lístku je zahrnuto:
-
doprava skupiny a jejich doprovodu (make-up asistentky, manažeři, organizátoři, fotografové, tlumočníci, security, aj.) z/do Koreje a mezi státy v Evropě
-
doprava skupiny a jejich doprovodu v městě konání koncertu včetně případného parkovného
-
přeprava merchandise, techniky a dalšího vybavení - není výjimkou, že většina kufrů, které s sebou skupina vozí obsahuje merchandise a to jsou sakryš těžké kufry = příplatek nadváhy zavazadla
-
parkovné a zábory (zábor je zamluvení si veřejného městského prostoru po určitou dobu)
-
ubytování skupiny a jejich doprovodu
-
strava skupiny a jejich doprovodu po celou dobu turné
-
pronájem haly a techniky pro koncert
-
mzda zaměstnancům haly (šatna, zvukař, osvětlovač, security, bar atd.)
-
mzda externím pracovníkům (př. fotograf ve městě konání koncertu)
-
pojištění (zdraví, techniky,...)
-
poplatky stránce, která lístky prodává
-
poplatek korejské společnosti za to, že sem skupinu přiveze
-
kapesné skupiny a jejich doprovodu
-
dokumentace (víza, licence, cestovní pojištění, povolení atd.)
-
zisk organizátorovi na turné
Další nečekané výdaje nejsou započítané do ceny lístků a někdy můžou dost narušit celý rozpočet. Například léčebné výdaje (už jen návštěva nemocnice stojí někdy hodně peněz), koupení nových lístků v případě že jsou spoje zrušené nebo pronájem nové techniky, když se zjisítí, že ta opatřená nefunguje.
Honorář:
Samozřejmě musíte brát v potaz to, že čím je skupina známější, tím o to větší bude její honorář a tím pádem také dražší lístky na koncert. Většina ceny lístku by měla jít umělci, ale tomu bohužel ne u všech koncertů je. V některých případech má například skupina z celého turné zisk jenom z prodaného merchandise.
Fanoušci zuří:
Fanoušci si někdy stěžují na to, že cena za lístek v jedné zemi je mnohem dražší než v zemi druhé. V každé zemi i městě jsou jiné ceny - za pronájem haly, dopravu po městě, hotely... tyhle ceny nemůže organizátor ovlivnit a jsou to právě tyto cenové rozdíly, které se potom promítají do ceny lístku na koncert. Organizátor nemá žádnou povinnost nabízet lístky ve všech zemích za stejnou sumu!
Zisk:
Turné má v podstatě dva hlavní důvody:
1. propagace skupiny
2. vygenerování zisku
Zisk chce mít jak organizátor turné, tak hudební společnost pod kterou skupina spadá. A vydělat na tom chtějí i všichni, kteří se plánování, organizace a propagace turné účastní.
Zajímavost:
Věděli jste, že skupina si na turné bere jen malý kufr osobních věcí? Jestli jste tedy viděli idola na letišti s velkým kufrem tak je velká pravděpodobnost, že v tom kufru jsou například alba na prodej (merchandise) nebo oblečení na stage.
@kpopracz