

KPOPRA
KPOP V PRAZE JAKO NA DLANI
Co vás během koncertu čeká
Přežili jste stání a čekání ve frontě, prošli jste kontrolou do haly a teď jste konečně v hale. Tělem vám prostupuje nervozita a nadšení najednou. Ten dlouho očekávaný okamžik je tady! Konečně se to děje!
Po vstupu do haly vás čekají různé možnosti a část z nich vám v tomto článku popíši.
Toaleta
Zeptejte se, kde najdete toaletu a pokud potřebujete, dojděte si na ní ještě před začátkem koncertu. I když jí zrovna nepotřebujete je dobré vědět, kde se nachází, protože připravenost není nikdy špatná.
TIP: Dovnitř vás s láhví vody nepustí, ale hydratace je důležitá. V hale si můžete koupit pití přímo od haly (baru, který se v ní nachází), ale počítejte s tím, že za takovou vodu zaplatíte mnohem víc než v obyčejném obchodu (př. v roce 2018 jsem dala 2.50 EUR za půl litru). Dojděte si tedy na toaletu pro vodu (natočenou do skládací láhve, viz tip ZDE) nebo jen se trochu napít vodou do dlaní a osvěžit se po tom dlouhém čekání venku. Vaše tělo takové pauze poděkuje tím, že se později nesložíte během koncertu dehydratací.
Někde v hale bude také stánek na kterém se prodává merch skupiny. Takový stánek je většinou obyčejný stůl na kterém jsou vyskládané předměty k prodeji. Někteří organizátoři vyvěšují seznam merchandise, s fotkami a cenami, ještě před konáním celého turné. Jiní vám merchandise nechají jako překvapení a vše se dozvíte až na místě.
TIP 1: Pokud si chcete koupit tričko nebo mikinu, tak počítejte s tím, že si nemůžete tyto věci na místě zkusit! Jestli se chcete ujistit, že vám oblečení bude vezměte si na koncert do batohu tričko, které vám sedí a poměřte ho s velikostí merchandise trička - toto by vám obsluha na stánku měla umožnit. Nebo si tričko dejte jednoduše před sebe a porovnejte jestli vám boční švy koncertního trička sahají k bočním švům trička, které máte zrovna na sobě. Pozdější výměna zakoupeného oblečení už není možná - to platí o jakémkoli merchandise. Jednou jste koupili, jednou máte. Rozdíl je ovšem u merchandise, které otevřete a zjistíte, že je poškozené. V tom případě jděte na stánek požádat o výměnu.
TIP 2: Na koncert si vezměte i hotovost, protože na stánku nemusí brát kreditní karty. Někdy je možnost platit Paypal, ale ani na to nespoléhejte.
TIP 3: Jestli je na seznamu merchandise předmětů něco, co doopravdy chcete, tak si to kupte před začátkem koncertu. Limitujete tak možnost, že vám předmět vyprodají a už se na vás nedostane.
Vaše místo
Máte lístek na sezení? Pak zcela určitě víte, kde je vaše sedačka. Při koupi lístku na sezení vám už při koupi lístku systém určí (nebo si vyberete) kde budete přesně sedět. Nemusíte se tedy bát, že by na vás sedadlo nezbylo. Jestli vám na sedačce už někdo sedí ujistěte se, že jste na správném místě (správná sekce a řada) a když dojdete k tomu, že ano (jste tam kde máte být), tak fanouška požádejte o kontrolu jeho lístku, že je na správném místě on/a. Chyby děláme všichni.
Jestli máte ale lístek na stání, pak je jenom na vás kam se (ve vymezeném prostoru na stání) postavíte. Našli jste si místo, které se vám líbí? Pak na něm raději zůstaňte protože jinak si na místo stoupne někdo jiný. Počítejte s tím, že se během koncertu trochu přesunete. Fanoušci se totiž budou hodně tlačit, takže je možné že o pár kroků nebo metrů postoupíte směrem dopředu nebo do strany.
Promítání
Během některých koncertů (především těch, které se konají ve velkých halách) jsou před začátkem samotného koncertu na velkých obrazovkách pouštěny hudební videoklipy skupiny. Tohle dělají organizátoři z důvodu, aby se fanoušci nějak zabavili zatímco do haly stále proudí davy lidí. A taky to lidi správně naladí, fanoušci si zkouší fanchanty atd.
TIP: Jestli právě kupujete merch nebo jste na toaletě a uslyšíte křik fanoušků a hudbu, tak nepanikařte. Jde s největší pravděpodobností o pouštění těchto videí, ne o samotný začátek koncertu. Příkladem přidávám video (ne moje) z koncertu BTS.
Příběh: Osobně jsem se (i na velkých koncertech) bavila se zaměstnanci haly nebo ochrankou a jedna z věcí, které jsme v tom krátkém rozhovoru načali, byla i jejich reakce na K-fanoušky. Několikrát jsem tak slyšela stejnou odpověď: Tím, že fanoušci spořádaně čekali několik hodin před halou a uvnitř potom ještě před začátkem koncertu zpívali všechny naprosto ohromilo a překvapilo.
Než koncert začne
Počítejte s tím, že budete ještě nějakou dobu čekat, než samotný koncert začne (jak nastíněno v bodu výše). Čím větší je hala, ve které se koncert koná, tím delší takové čekání může být. Důvod je v množství fanoušků, kteří se musí do haly dostat. Čekání si můžete zkrátit povídáním si s fanoušky kolem. Pamatujte si, že i když jste přišli na koncert sami, tak všude kolem vás jsou lidé se stejným zájmem, stejnou oblíbenou skupinou a stejným nadšením pro daný okamžik. Nebojte se s nimi začít rozhovor.
Během čekání doporučuji se sem tam protáhnout. Především jestli máte lístky na stání. Udělejte si pár dřepů a poposkočte si párkrát na místě. Rozproudí se vám tak krev v žilách. Jestli jste mezi prvními, kteří do haly přišli a máte kolem sebe ještě dost prostoru klidně si i na chvíli sedněte na zem. Během samotného koncertu vás čeká další stání, takže odpočívejte dokud můžete.
Před koncertem je také vaše poslední šance pořádně si připravit všechny bannery a lightsticky. Vyndejte je z tašky, ujistěte se že vám lightstick svítí (ale pro úsporu baterky ho až do koncertu nenechávejte pořád zapnutý).
Hala potemní
Jakmile se celá hala ponoří do tmy víte, že koncert začíná (při pouhém promítání video klipů před koncertem je hala stále rozsvícená). V ten moment jste po celodenním čekání, postávání a nervozitě ve svém živlu. Do žil se vám vrhne adrenalin, srdce vám začne divoce bušit a s prvním zablikáním obří obrazovky a tónem hudby se vám chce brečet. Tenhle moment je mým nejoblíbenějším (všichni, kteří byly na mé přednášce v roce 2016 moc dobře ví proč)... protože přesně v tenhle moment víte, že jste tam kde chcete být. Víte, že veškerý ten stres a nervozita s kupováním lístku, dopravou do místa konání a nekonečným čekáním stál za to. Dokázali jste to. Jste tam kde máte být a právě začíná jeden z nejlepších večerů vašeho života!
S temnotou v hale ale také přichází tlačení. Fanoušci se natlačí co nejblíže k pódiu, takže jestli máte lístek na stání bude tohle ten první moment kdy zažijete sílu davu.
Průběh koncertu
Klasicky je koncert započat úvodním videem, které má za úkol vás pořádně povzbudit. Druhým důvodem pro tohle video je dát skupině posledních pár minut se před začátkem koncertu připravit. Jako příklad takové přípravy sdílím oficiální video z Twice koncertu, ve kterém vidíte střípky z toho jak to vypadá v backstage. Z důvodu přípravy a převlečení vás během koncertu čekají i další "výplňová" videa". Ta slouží právě k tomu, aby měla skupina čas se rychle převléknout, přeběhnout na správné místo atd... Příkladem výplňových videí může být to ze Stray Kids koncertu nebo, opět, Twice.
Po úvodním videu se skupina poprvé objeví na pódiu a zazpívá několik písniček, po kterých následují první MENT (povídání) během kterého se skupina fanouškům představí a uvítá je na svém koncertu. Následují další vystoupení, která jsou protkaná dalšími MENTY a promítáním videí.
Na konci koncertu skupina oznámí, že zazpívají poslední písničku. Tím se ale fanoušci nenechají oklamat, protože ve valné většině případů následuje ještě encore. Ale i přesto, že všichni ví, že to není poslední song fanoušci dají někdy velmi nahlas najevo své zklamání, že už je konec. Toto zklamání ale nevyjadřují záporně, jde spíš o takovou hru během které obě strany (fanoušci i idolové) ví, že to vlastně žádný konec ještě není.
Po "poslední" písničce se v zákulisí skupina připravuje na encore a během této "pauzy" v programu je hala stále potěmnělá (takže víte, že to není úplný konec koncertu) a fanoušci tuto situaci využívají k tomu, že společně křičí "Encore! Encore! Encore!" což lze přeložit jako "Přídavek! Přídavek! Přídavek!". Protože kdo by chtěl po dvou hodinách, které utekly jako dvě minuty, aby ten koncert skončil, že ano? Několik minut na to se skupina znovu objeví na pódiu a vystoupí ještě s několika dalšími písničkami. A až po finálním rozloučení, během kterého skupina dělá i fotku z pódia, se hala pomalu rozsvítí a tím se signalizuje finální konec celého koncertu.
Opouštění haly
Ve velkých halách vám bude chvíli trvat, než se dostanete opět ven. Čím větší hala, tím déle vám může odchod z ní trvat. To je opět dané množstvím lidí, kteří se potřebují dostat ven. V takovém případě se nikam nestrkejte a počkejte až budete moct odejít v klidu. V hale se ale zbytečně dlouho nezdržujte. Během odcházení vám může organizátor pustit v hale nějakou písničku jako hudební pozadí, ale skupina na pódium už nepřijde.
Na cestě z haly omrkněte ještě merchandise stánek. Jestli si chcete něco koupit teď je vaše poslední šance. Jakmile z haly odejdete dovnitř vás už nepustí. Z toho důvodu je taky dobré ujistit se, že jste v haly nic nenechali. Jestli zjistíte, že jste tam přeji jen něco nechali tak musíte kontaktovat halu po telefonu nebo elektronicky a domluvit s nimi vyzvednutí nebo poslání věcí na vaší adresu. Ztráty a nálezy ale hala řeší až po koncertním dni, protože v den kdy se koncert koná mají všichni zaměstnanci hromadu práce se zajištěním koncertu a po-koncertního úklidu. Vaše ztracené předměty se najdou až několik hodin po vašem odchodu z haly. Jestli jste ale navštívili malý koncert je větší šance, že se vám bude někdo věnovat už na místě. I tak buďte ale schovívaví, nedožadujte se opětovného vstupu do haly a počkejte až vaše věci někdo přinese ven před halu.
@kpopracz