

KPOPRA
KPOP V PRAZE JAKO NA DLANI
Záhada jménem numbering
Konečně je to zde! Podařilo se vám získat ty vytoužené lístky a jdete na K-POP koncert! Ale je tu problém: máte lístky na stání. A vy určitě nechcete stát až někde vzadu u vchodu do haly odkud na své idoly možná pořádně neuvidíte. Vidina toho, jak stojíte před halou celý den abyste nepřišli o místo ve frontě ve vás už předem vyvolává nemilé pocity a přemýšlíte o tom zda vám ten koncert za takto zničené zdraví stojí.
Místo s nejlepším výhledem chce mít na koncertě každý. Mnozí jsou pro takové místo schopni před halou i kempovat, což není zdravé, bezpečné a v mnoha případech ani dovolené ze strany pořadatelů, městské policie nebo majitelů haly, ve které se koncert koná.
Kpop fanoušci tedy přišli s velmi vynalézavým nápadem, jak se dlouhému čekání vyhnout a přesto si zajistit své stálé místo ve frontě a to i když si odběhnete na toaletu nebo do města na nákup. Tím zázračným vynálezem není nic jiného než "numbering".
Co to ten numbering je?
Velmi jednoduše řečeno jde o číslo, které dostanete a které určuje vaše pořadí ve frontě dovnitř do koncertní haly. Toto číslo vám dává právo opustit frontu a poté se vrátit na "vaše" místo (máte například č. 54, odejdete si na oběd a po návratu k hale se můžete postavit do fronty na své místo za fanouška s číslem 53).
Jak číslo na numbering dostanete?
Numbering je ve valné většině případů organizován fanoušky. Předem se oznámí kam se máte dostavit a v kolik se čísla začnou vydávat. Dorazíte na určené místo, zařadíte se do fronty, která je určená pro vaši kategorii lístků a poté čekáte až dostanete vaše číslo.
V praxi to vypadá následovně:
Na internetu je zveřejněno, že místo konání numberingu je například Václavské náměstí v Praze a že numbering začne v deset hodin dopoledne. Zkušený fanoušek dorazí na místo s (minimálně) 30 minutovým předstihem a zařadí se do fronty, která je určená pro jeho kategorii lístků (Standard, VIP, Gold atd.). Vše je na místě většinou dobře zorganizované, takže se nebojte že byste nevěděli kam se postavit. Pokud váháte, tak se zeptejte lidí kolem. Ptaním se nic nezkazíte, a navíc si uděláte i nové přátele! Jakmile hodinky ukáží deset hodin pořadatelé numberingu začnou rozdávat čísla a vy jen čekáte až na vás v této numberingové frontě přijde řada a obdržíte vaše číslo. Při vyzvedávání čísla nahlásíte své jméno s informací kdy se máte dostavit k hale zpátky pro řazení pro vstup.
Číslo si mohu napsat na ruku sám/sama. Proč se obtěžovat s numberingem?
Ano, číslo si skutečně můžete napsat na ruku doma, ale i s touto velmi prozíravou možností se při numberingu počítá. V momentě kdy je vám dáváno číslo na ruku se vás organizátoři zeptají i na vaše jméno a zapíší vás na seznam k danému číslu. Pokud máte číslo na ruce, ale nejste na tomto seznamu, pak vaše číslo neplatí.
V některých případech se organizátoři numberingu rozhodnou nedávat jen čísla, ale rozdávají speciální náramky s čísly, číselné kartičky nebo dostanete speciální razítko. Předem nevíte jakou formou se budou čísla rozdávat, proto nedoporučuji snažit se numbering obejít se svým vlastním číslem, které si napíšete na ruku doma. Velmi snadno se taky stane, že se v chumlu fanoušků objeví někdo kdo má přesně to stejné číslo, které jste si doma napsali sami.
V kolik numbering začíná?
Čas si určují pořadatelé numberingu sami. U masivně velkých hal může začínat numbering i den před koncertem. U velmi malých koncertů se setkáte i s numberingem v odpoledních hodinách. Klasicky ale numbering začíná v den koncertu ráno. Vždy se řiďte pokyny, které jsou pro váš koncert ohledně numberingu zveřejněny.
Kde přesně najdu informace o numberingu?
Přidejte se na Facebooku do skupiny, která je vytvořená fanoušky pro daný koncert. Takovou skupinu najdete tak, že hledáte například "BTS in Berlin" nebo "BTS fan projects" atd. V této skupině fanoušci plánují různé fan projekty pro daný koncert (více o fanprojektech ZDE) včetně numberingu.
Můžu jít na koncert, i když se nezúčastním numberingu?
Samozřejmě! Numbering není povinný, i když je lepší se ho zúčastnit. Zajistíte si tak místo ve frontě a máte právo se postavit před všechny lidi, kteří mají vyšší číslo než to, které jste během numberingu získali vy. Počítejte s tím, že numbering je celosvětově uznávanou formou řazení se před vstupem do haly. Nejedná se sice o oficiální věc pořádanou organizátory koncertu, ale pokud někdo pořádá z fanoušků numbering, tak to ostatní fanoušci respektují a berou velmi vážně. Toto zmiňuji proto, že když se na numbering nedostavíte, ale potom přijdete k hale a postavíte se hned dopředu, tak se zcela jistě setkáte s tím, že vás fanoušci pošlou až na konec fronty, protože nemáte numberingové číslo.
Kamarád/ka se numberingu zúčastní, já ho bohužel nestíhám. Může vzít číslo i mě a na seznam nahlásit i moje jméno?
Rezervace numberingových čísel není možná. Abyste dostali číslo během numberingu, musíte se numberingu osobně účastnit. Čísla nelze rezervovat předem ani pro někoho jiného na místě.
Co to je check-in?
Společně s pojmem "numbering" se můžete setkat i s názvem "check-in". Zjednodušeně řečeno jde o kontrolu toho, že máte o své číslo stále zájem. Check-in je kontrola toho, že chcete mít své číslo jisté. Jakmile si vás na seznamu označí, že jste na check-in přišli, pak je vaše číslo jen a jen vaše. V případě, že se na check-in nedostavíte, pak vaše číslo propadá a již neplatí. Co v tom případě dělat? Postavit se až na konec fronty.
Pokud je tedy vyhlášen i check-in, pak je doporučeno se ho účastnit a nechat si číslo potvrdit, než o něj přijít. Na ruce vám číslo sice zůstane, ale ze seznamu jste po vynechání check-inu vyškrtnuti a jak již bylo řečeno výše - nejste na seznamu = jdete na konec fronty, protože vaše číslo není platné.
Důležité je ale zmínit, že check-in se dělá jen u části koncertů, ne u všech. V případě malých koncertů jsem se s check-inem nesetkala.
Příklad:
Ráno v den koncertu si vystojíte frontu na numberingu, dostanete své číslo a jste zapsáni na seznam. V pokynech k numberingu bylo napsáno, že check-in se bude konat až ve dvě hodiny odpoledne na tom samém místě, kde se odehrál numbering. Odejdete tedy od haly, dojdete si v klidu na oběd, projdete si město... A ve dvě hodiny se znovu dostavíte na určené místo kde vyhledáte lidi, kteří numbering pořádají. Nahlásíte jim své jméno a číslo a oni si vás označí na seznamu, že jste přišli.
Tak fajn, mám číslo, mám za sebou i check-in. Co dál?
Když se bude blížit čas vstupu do haly (dle časů, které organizátor zveřejní - každá kategorie lístků má většinou jiný čas pro vstup do haly) zařaďte se do fronty za člověka, který má o jedno číslo menší numberingové číslo než-li vy. Jak to zjistit? Ptejte se lidí kolem. Najděte frontu pro vaší kategorii lístků a zeptejte se ostatních fanoušků, jaké číslo mají. Kolem jsou vždy organizátoři numberingu, kteří celou frontu kontrolují a dbají na to, aby lidé stáli podle čísel a ve frontě určené pro jejich typ lístků.
Dostal/a jsem během numberingu číslo jedna. Znamená to, že mám místo hned u pódia jisté?
Vaše numberingové číslo platí pouze pro frontu venku. Platí tedy jenom venku. Jakmile překročíte práh haly, ve které se koncert koná, tak už nemáte jak vaše číslo nárokovat, protože uvnitř čísla už nikdo nekontroluje. Co se děje uvnitř haly je pod vedením organizátora koncertu, ne fanoušků! Kdokoliv vás tedy může předběhnout. Jdete si po vstupu do haly zakoupit nějaký merch nebo potřebujete na toaletu? Fanoušci, kteří měli vyšší numberingové číslo vás mohou klidně předběhnout a vy můžete před pódiem stát až za nimi. Pro fanoušky, kteří mají nízká numberingová místa a chtějí mít jisté své místo hned u pódia platí jediná rada: ničím se nezdržujte a jděte rovnou před pódium od kterého se nevzdalujte.
Organizuje někdy numbering i organizátor koncertu?
U velmi malého počtu koncertů to byl samotný organizátor koncertu, který se ujal i numberingu. Takový numbering probíhá úplně stejně jako je popsáno výše až s tím rozdílem, že informace o něm jsou zveřejněné na oficiálních SNS organizátora koncertu a ne ve fanouškovských skupinách.
Závěrem:
Vždy se předem informujte o tom, kde a od kolika numbering probíhá. Nestresujte se, pokud nestíháte na místo pro numbering přijít včas. Respektujte to, že většina fanoušků numbering uznává, i když to není oficiální "událost". Fan projekty jsou také pořádané fanoušky a všichni se jich rádi účastní.
Výhody numberingu:
Po vysvětlení toho, jak numbering funguje vám nabízím výhody tohoto uspořádání.
-
Je to zdravé - Po vyzvednutí čísla máte čas dojít si na pořádný oběd (před koncertem vřele doporučeno), protáhnout si nohy (namísto stání několik hodin abyste si udrželi místo ve frontě) a můžete čas strávit buď poznáváním města, ve kterém jste nebo se můžete schovat v kavárně. V případě špatného počasí je to lepší varianta než stát půl dne venku v zimě/dešti. Jestli si potřebujete před koncertem udělat check-in na ubytování tak na to máte klid a čas.
-
Méně stresu - Po vyzvednutí vašeho čísla jste naprosto v klidu, protože víte, že máte vaše místo ve frontě jisté. Nemusíte se strachovat jestli se dostanete včas tam, kde chcete v hale po dobu koncertu stát. Když máte vysoké číslo numberingu, tak jsme mezi prvními, kteří do haly vstoupí. Navíc tak máte víc času obhlédnout si merchandise nebo si rovnou nějaký koupit.
-
Nepředbíhání - Jak už bylo zmíněno, tak numbering valná většina fanoušků respektuje. Nemusíte se tedy bát, že by vás někdo ve frontě předběhl. A pokud se tak stane, tak si zavolejte organizátory numberingu. Není vaší povinností takovou situaci řešit.
-
Freebies - Hodně fanoušků na numbering nosí různé dárky pro ostatní. Od bannerů až po přívěsky a když přijdete na numbering tak máte větší šanci, že se na vás dostane. Tohle platí hlavně u větších koncertů, kde může být situace nepřehledná. S numberingem ale máte místo ve frontě jisté, a tak si můžete dovolit projít se po okolí a zjistit, kde se co rozdává.
Nevýhody numberingu:
-
Čas - Numbering se koná několik hodin před koncertem a ne všichni mají čas přijít včas. Hlavně pokud dojíždíte z jiného města nebo jedete na koncert rovnou z práce nemáte šanci se numberingu zúčastnit.
-
Anti-fans - Ne všichni fanoušci numbering uznávají nebo ho mají rádi. Toto je samozřejmě názor, který je třeba respektovat Někdy se ale bohužel stane, že poté vznikají nepříjemné situace s nepříjemnými lidmi. Např. fanoušci se začnou hádat o své místo ve frontě.
-
Neplatí uvnitř - Numbering uvnitř haly už neplatí, takže když se zdržíte u vchodu nebo stánku s merchandise, může se stát, že vaše číslo 3 vlastně nemá až takovou cenu, protože před vámi u pódia už stojí desítky dalších lidí. Proti tomu mám jeden zlatý tip: buďte rychlí :D Od vchodu až k pódiu, opatrně, ale jistě, přidejte do kroku.
-
Numbering se také nemusí vždy povést nebo s ním nejsou fanoušci spokojeni. Po obdržení čísla organizátoři numberingu už nekontrolují frontu takže dochází k předbíhání, informace jsou roztříštěné, numbering nedělá dostatečný počet lidí atd.
Zlatých pět pravidel:
-
Buďte trpělivý.
-
Nebojte se ptát lidí kolem sebe.
-
Nehádejte se.
-
Buďte ohleduplní.
-
Nenechte si zkazit den pokud vás někdo uvnitř haly předběhne.
V případě, že vás uvnitř haly předběhne někdo s vyšším číslem, zhodnoťte situaci! Z praxe vím, že nejlepší výhled na pódium je až od třetí řady lidí ;) Někdy dokonce lidi před sebe pouštím schválně, abych měla lepší výhled na celý stage.
@kpopracz